10. 12. 2015

Města s dobrou adresou







Co to vlastně je „dobrá adresa“? Chápeme tento pojem stejně jako Němci, Dánové či Angličané? A umíme ji v českých podmínkách vytvářet? Pohled z trochu jiného úhlu představují dvě putovní výstavy pod souhrnným názvem Města s dobrou adresou, o jejichž výrobu se postaralo Velvyslanectví Dánska v ČR. 

„Dobrá adresa“ jako město příjemné pro obyvatele, kde se dobře žije, v Česku zatím není velké téma. Záleží na nás, jak moc chceme věci měnit. Jak známo, každá změna stojí energii. Tato změna však stojí za to. Právo svobodné mobility ve městě nemusí být jen prázdná fráze. Dánská výstava „Města s dobrou adresou“ dává možnost na chvíli se zastavit, načerpat, jak to chodí jinde, rozšířit si obzory a trochu si v mysli hrát s tím, co zde můžeme vidět. Nabízí šanci podívat se na náš život z jiného úhlu pohledu a ptát se sám sebe – kde bych chtěl žít? Správnou odpověď nám přitom nemohou dát vědci či projektanti, cesta je výsledkem naší vlastní volby a společenské debaty. Českou republiku čeká veřejná diskuse, která pro mnohé nebude jednoduchá.

9. 12. 2015

ASB / Soutěže: Inspirace z Rakouska?

Článek převzatý z časopisu ASB - 05/2015 

Občanské sdružení CBArchitektura se dlouhodobě věnuje propagaci architektury z veřejných rozpočtů. Protože jeho členové jsou z Českých Budějovic, sledují především místní situaci a často ji srovnávají se sousedním Rakouskem. Proč tomu tak je, nám v rozhovoru vysvětlil architekt Miroslav Vodák.

Jak je na tom současná jihočeská architektura v porovnáni s tou hornorakouskou a můžeme ji vlastně porovnávat?

Pokud chceme mluvit o konkurenceschopnosti České republiky, tak k tomu kromě českých výrobků a služeb samozřejmě patří i architektura, protože vytváří životní prostor, kde se odehrává většina našeho života. Srovnání s Rakouskem je zajímavé tím, že jde o zemi s podobným urbanismem i krajinou, ale s vyspělejší ekonomikou a stavební kulturou, ke které snad v dohledné době také směřujeme. Některé naše stavby jsou už dnes plně srovnatelné, ale ten rozdíl je vidět na stovkách průměrných zakázek. Stavební náklady na realizaci jsou přitom v Rakousku vyšší zhruba jenom o čtvrtinu a vznikají především v souvislosti s důrazem na technologie a veřejný prostor.

19. 11. 2015

Designing Ambiguity / Rintala Eggertsson Architects

Vernisáž výstavy norského architektonického studia Rintala Eggertsson Architects, která proběhne 19. listopadu 2015 v 18.00 hodin ve výstavní síni tiskárny Karmášek - http://karmasek.cz/sin/

12. 11. 2015

PechaKuchaNight České Budějovice VOL.1


http://pechakuchacb.cz/    http://vstupenky.cbsystem.cz/hall

První PechaKucha Night v Jižních Čechách / 12. listopadu ve 20.20 se v industriálním prostoru továrních hal SFINX koná první jihočeská „Noc povídání či tlachů“/ japonsko - anglicky PechaKucha Night (pečakuča)/.
 

1. 11. 2015

Případ Přemysl

Následující text popisuje případ vzniku sochy krále Přemysla II. Otakara, která byla dne 28. října 2015 slavnostně odhalena v rámci oslav 750. výročí založení města České Budějovice. Tento příspěvek v sobě slučuje dva poněkud extrémní přístupy k monumentům ve veřejném prostoru: jedním je pozice politika, který se většinou snaží vyjít vstříc požadavkům, očekáváním a předpokládaným potřebám veřejnosti, druhým je pozice historika či kritika umění, který má tendenci kultivovat publikum tím, že se mu ve veřejném prostoru snaží nabídnout nejvyšší možnou uměleckou kvalitu. Tyto pozice jsou vzájemně protikladné hlavně v tom, že politik v rámci svého působení v zásadě nechce na veřejnost klást jakékoliv výchovné, sebereflexivní a další nároky, zatímco pro kritika umění je toto výchozí předpoklad jeho myšlení, psaní a počínání. Tyto dvě pozice se ale shodou okolností v průběhu „případu Přemysl“ setkaly v osobě autora, jenž se ho v následujícím textu pokusí popsat co možná nejvíce nestranně. Je to totiž jedna z těch situací, v níž není zcela zřejmé, co znamená rozhodnout správně a kdy se jedinec stává spíše divákem jakéhosi divadelního či filmového děje, na jehož průběh nakonec nemá žádný podstatný vliv.

21. 10. 2015

PEZO VON ELLRICHSHAUSEN / FINITE FORMAT / KONEČNÝ FORMÁT



Cien House / Foto: Cristobal Palma / Estudio Palma

PEZO VON ELLRICHSHAUSEN / FINITE FORMAT / KONEČNÝ FORMÁT 

ZAHÁJENÍ: VE STŘEDU 21. 10. OD 18.00 HOD / VÝSTAVA TRVÁ OD 22. 10. DO 19. 11. 2015 

GALERIE SOUČASNÉHO UMĚNÍ A ARCHITEKTURY / DŮM UMĚNÍ MĚSTA ČESKÉ BUDĚJOVICE

VE STŘEDU 21. 10. OD 16.00 PŘEDNÁŠKA ARCHITEKTŮ / STUDENTSKÝ KOSTEL SV. RODINY - UL. KARLA IV.

KURÁTOR: MICHAL ŠKODA

Je nám velkou ctí, že můžeme touto výstavou představit jedno ze současných nejrespektovanějších architektonických studií Pezo von Ellrichshausen z Chile. Jedná se o architekty, kteří v průběhu posledních více jak deseti let vytvořili pozoruhodné kompaktní dílo. S jasným rukopisem, nepodléhajícím módním trendům, se značnou péčí, aby se jejich stavby staly nositelem trvalých hodnot.

14. 10. 2015

Plavecký bazén Písek / 1.místo / Projektil

Vítezný návrh na nový plavecký bazén v Písku od ateliéru PROJEKTIL ARCHITEKTI, s.r.o.

Předmětem soutěže bylo zpracování architektonického návrhu objektu plaveckého bazénu, včetně jeho wellness části, venkovní plochy a okolního parteru s doporučením dodržení daného upřesňujícího zadání / viz ČKA

Město Písek / 05. 2015 - 08. 2015 / Počet odevzdaných návrhů: 23 / Ceny a odměny celkem (v Kč): 970 000 ,-

4. 10. 2015

Den architektury 2015

Do českých měst míří již popáté festival Den architektury. Zájemcům o bezprostřední a autentický zážitek s architekturou nabídne více než stovku akcí - procházky, výpravy a cyklojízdy s architekty, unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů i workshopy pro děti a rodiče o architektuře a městském prostoru / viz DEN ARCHITEKTURY 2015


České Budějovice - Budějovické mosty a lávky

Budějovice jsou město na soutoku řek Vltavy a Malše. Jak se město vypořádalo s jejich přemostěním? Kdy a kde mosty vznikly a mohly vzniknout? Kdo je navrhoval a jak se vlastně jmenují? Je most inženýrské dílo nebo architektura? Jak vypadají předmostí a nábřeží? Komentovaná procházka po současných i historických budějovických mostech s architekty ze sdružení CBArchitektura.

Sraz: ne 4. 10.,15:00, náplavka u Dlouhého mostu

13. 9. 2015

Komunitné centrum Máj / nominace CE∙ZA∙AR

Komunitné centrum je súčasťou projektu regenerácie panelového sídliska Máj z 80. rokov 20. storočia a súčasťou budúceho centra štvrte s trhovým námestím, budovou pošty, poisťovne a plánovanou polyfunkčnou zástavbou. Objekt je určený pre služby sociálnej starostlivosti zameranej na deti a mládež, nízkoprahové zariadenie pre deti a mládež, stredisko primárnej prevencie, sociálne poradenstvo... Prostredníctvom diela vytvorili autori podmienky pre používanie verejného priestoru, čo je nevyhnutnou súčasťou regenerácie existujúcich obytných štvrtí, v ktorých býva väčšina ľudí žijúcich v mestách.

Autor: Michal Sulo, Miriam Lišková, Jozef Skokan / Autor fotografie: SLLA Architekti

Komunitní centrum Máj od ateliéru SLLA / Michal Sulo, Miriam Lišková, Jozef Skokan / získalo Cenu Slovenskej komory architektov za architektúru CE∙ZA∙AR 2015 v kategorii Občianske budovy a zároveň bude slovenskou nominací na prestižní evropskou cenu Mies van der Rohe Award.

7. 9. 2015

Možnosti prostoru / Marcela Steinbachová, Barbora Škaloudová

Jako další v řadě architektonických výstav jsme se tentokrát rozhodli zaměřit především na naše nejmladší diváky, avšak celý projekt je koncipován tak, aby se stal přitažlivým rovněž pro „hravé“ dospělé. Oslovené autorky – architektka Marcela Steinbachová a lektorka Barbora Škaloudová připravily interaktivní výstavu, která představuje návštěvníkovi identické místnosti v různých architektonických souvislostech. Autorky zajímá, co vše ovlivňuje vnímání prostoru, ve kterém žijeme, a zaměřují se zde na základní elementy - jako je barva, světlo, geometrie, materiál, struktura…. Dotýkají se jak samotného zařizování místnosti, tak i toho, co není vidět a přesto je součástí architektury. Výstava nabízí návštěvníkům v jednotlivých pokojích řadu kreativních úkolů a nabízí možnost zažít prostory z pohledu architekta a zapojit svoji představivost i tvořivost.

31. 8. 2015

Přednáška / Mgr.A. David Karásek / mmcité

Pozvánka na přednášku „Městský mobiliář“, kterou pořádá útvar hlavního architekta města České Budějovice v pondělí 31. 8. 2015 v 16:00 hodin v zasedací místnosti zastupitelstva.
 
Přednáška na téma „městský mobiliář“ s panem Mgr.A. Davidem Karáskem - doprovodný program v podobě ukázek městského mobiliáře na nádvoří radnice, představení práce designéra, příklady vytváření souboru městských mobiliářů, zkušenosti z tuzemska i ze zahraničí. Přednáška bude doprovázena snímky z realizací a dalšími příklady.

Foto: lavička Preva Urbana, Place Aristide Briand v centru Lyonu, archiv mmcité

30. 8. 2015

Krajinské korso vol.3

Třetí ročník Krajinského korsa, tentokrát v Piaristické a České ulici / Foto: Ondřej Brynych

17. 8. 2015

Cena statutárního města České Budějovice 2014

Cenu statutárního města České Budějovice 2014 získali Josef Pleskot, Norbert Schmidt, Josef Prokeš a Vojtěch Prokeš za obnovu kostela Svaté Rodiny - http://www.studentskykostel.com/

Všem oceněným ji slavnostně předá v obřadní síni radnice náměstek primátora Jaromír Talíř v pondělí 17. srpna 2015 od 13.00 hodin.


"Obnovou kostela Svaté Rodiny a jeho novým využitím se naskýtá možnost v samém centru historického města získat nový veřejný prostor, který bude sloužit nejen velkému gymnáziu ale i všem obyvatelům. Proměna by měla být viditelná a zdravě sebevědomá."  

Josef Pleskot, autor návrhu

"Kostel - esteticky a duchovně upravený tak, aby rozuměl duši dnešního mladého člověka v jeho hledání. Tento projekt má smysl budovat jen tehdy, naplní-li ho život mladých lidí."  

Josef Prokeš, spirituál Biskupského gymnázia

14. 8. 2015

NP Šumava / Urbanistický a architektonický manuál




Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava si nechala v roce 2011 zpracovat hodnocení krajinného rázu, věnovaného především problematice sídelních enkláv. Jedním z výstupů je i urbanistický a architektonický manuál. Jedná se o dokument, který je v České republice ojedinělý. Tento manuál popisuje dochované urbanistické a architektonické hodnoty a zároveň formuluje doporučení pro rekonstrukce a případné novostavby. Autory manuálu (stejně jako celé studie krajinného rázu) jsou Mgr. Tomáš Dohnal, Mgr. Pavel Hubený, Ing. arch. Laura Jablonská, Doc. ing. arch. Jiří Löw, Mgr. Jaroslav Novák, Ing. Eliška Zimová.

30. 7. 2015

Struktury #4


České Budějovice / 2014 / Všechny snímky jsou ve stejném měřítku bez orientace k severu / Zdroj: Mapy.cz

Struktury #3

 České Budějovice / 2014 / Všechny snímky jsou ve stejném měřítku bez orientace k severu / Zdroj: Mapy.cz

29. 7. 2015

Struktury #2


České Budějovice / 2014 / Všechny snímky jsou ve stejném měřítku bez orientace k severu / Zdroj: Mapy.cz

Struktury #1

České Budějovice / 2014 / Všechny snímky jsou ve stejném měřítku bez orientace k severu / Zdroj: Mapy.cz

5. 7. 2015

KARMÁŠEK - SÍŇ


Výstavní síň KARMÁŠEK / K. Weise 2619 / 370 04 České Budějovice                               foto: Veronika Brunová

A tak jedno po druhém začínají se více či méně mechanizovat řemesla, jež v minulosti sloužila pracujícímu člověku jako prostředek k dosažení kultury, takže nyní jen některé oblasti, jako je komponování hudby, malování obrazů či pronášení přednášek v rádiu, vyžadují skutečnou odpovědnost a dovednosti člověka, který se jim věnuje. Všech ostatních pracovníků se dotýkají pouze záležitosti ekonomické. 

Eric Gill, Esej o typografii, Sheed and Ward, 1936, česky Rubato, 2014

Výstavní síň představuje protiváhu k tomuto vývoji.

Budeme v ní pořádat přednášky, školení, výstavy nebo soutěže.
 

25. 6. 2015

super(market) architecture



super(market) architecture 2.0 projekte der archinauten

a view on supermarket architecture in upper austria... and more...


vernisáž 25.6.2015 v 19 hodin / výstavní síň karmášek / k. weisse 2619 / rsvp na karmasek@karmasek.cz


„superarchitettura is the architecture of superproduction, superconsumption, superinduction to consume, the supermarket, the superman, super gas“ manifesto of the exhibition “superarchitettura”, by archizoom and superstudio, 1966


mit der ausstellung „superarchittetura“ aus dem jahre 1966 wurden erstmals themen wie massenproduktion und konsumverhalten in den fokuss der architektenszene gerückt. seitdem haben sich einkaufszentren und märkte einem starken wandel unterzogen. einige österreichische betreiber haben dementsprechend früh begonnen architekten ihre projekte einzubeziehen. daher spiegelt heute die architektur dieser märkte auch die unternehmerische verantwortung der regional agierenden bauherrn wider und soll die themen klimaschutz, natürlichkeit aber auch modernität und innovation transportieren. die archinauten arbeiten seit cirka 15 jahren in diesem bereich und zeigen innerhalb dieser ausstellung ihr repertoir.

19. 5. 2015

PARK 4DVORY - Grand Prix architektů 2015

 
PARK 4DVORY získal čestné uznání kategorie krajinářská architektura - Grand Prix architektů 2015. 

Tento projekt byl vybrán v architektonické soutěži mezi 25 soutěžními návrhy / viz odkaz

Park 4Dvory / Investor / Statutární město České Budějovice

Autoři / Architekti / Markéta a Petr Veličkovi a David Prudík

Spolupráce / Terezie Havlíková, Kateřina Koudelová, Pavla Drbalová, Jitka Daňková,
Jan Cyrany, Eva Teplická
 
Lavice Vagabund/ Jan Zemánek / Spoluautor dřevěných laviček: Tomáš Jiránek


Zadavatel: Statutární město České Budějovice / Ivana Popelová, Lenka Růžičková

Hlavní dodavatel / Gardenline s.r.o Lukáš Krulich, Petr Nepovím
 

Doprava: Linda Smítalová / Elektro: Ludmila Jelínková / ZTI: Blahoslav Kvasnica / Vytápění: Josef Hejč / Skatepark: Gabriela Fejtová / Statika: Jan Šedivý / Požárně bezpečnostní řešení: Lubomír Bauer / Vodohospodářské stavby: Miroslav Vaškovič / Konzultace sukcese: Radomír Řepka / Technický dozor investora: MANE engineering s.r.o. Jitka Petráňová
 

Od architektonické soutěže ke kolaudaci stavby / 1. 2012 - 08. 2014 / Projektová příprava: 10. 2012 - 11.2013 / Realizace: 12.2013 – 08.2014 / Uvedení do provozu: 19.09. 2014
 
celkem plocha parku cca 28 400 m2 / sukcesní plochy cca 16 900 m2 / trávník parkový cca 5 500 m2 / zpevněné plochy cca 6 000m2 / cena stavby cca 30 mil. Kč s DPH


Park byl slavnostně otevřen 19. září 2014. Byl vybudován na místě bývalého vojenského prostoru v centrální poloze mezi sídlišti Máj a Vltava. Dokumentace byla zpracována na základě vítězného  návrhu architektonické soutěže z r. 2012.

Fotografie / Jakub Holas

14. 5. 2015

K zamýšlené výstavbě otáčivého hlediště v zahradě zámku v Českém Krumlově / vyjádření ČKA

Umístění otáčivého hlediště venkovní scény do zahrady znamenalo v padesátých letech minulého století její zásadní znehodnocení; tento čin byl naposledy nešťastně potvrzen začátkem devadesátých let minulého století. 
 
Historická barokní zahrada českokrumlovského zámku je zcela jedinečnou památkou zahradní architektury a významnou součástí celku, zapsaného na Seznamu přírodního a kulturního světového dědictví UNESCO. Umístění otáčivého hlediště venkovní scény do této zahrady znamenalo v padesátých letech minulého století její zásadní znehodnocení; tento čin byl naposledy nešťastně potvrzen začátkem devadesátých let minulého století. Česká komora architektů (ČKA) se domnívá, že by bylo nesmyslné opakovat tyto chyby minulosti – žádoucí je naopak využít příležitosti, kdy je stávající objekt otáčivého hlediště nutné demontovat, k rehabilitaci tohoto unikátního díla krajinářské architektury, jež by byla bezpochybným přínosem pro vlastní zámecký areál i město Český Krumlov.

Scéna Jihočeského divadla s otáčivým hledištěm může v Českém Krumlově zůstat, aniž by se tak stalo za cenu dalšího fatálního zásahu do komplexu jedinečné barokní zámecké zahrady – dokazují to i výsledky studentské soutěže, vypsané v roce 2012 Fakultou architektury ČVUT v Praze. Aktuálně připravovaná soutěž, jejímž vypisovatelem je město České Budějovice, jako zřizovatel Jihočeského divadla, by měla prověřit různá řešení a vhodná umístění nové scény s otáčivým hledištěm mimo zámeckou zahradu, bez jejího znehodnocení, jež by mohlo vést až k vyškrtnutí města Český Krumlov ze Seznamu přírodního a kulturního světového dědictví UNESCO.

ČKA podporuje architektonické soutěže, zejména pokud se jedná o tak významné veřejné zakázky, jakou je i případná výstavba nové divadelní scény v Českém Krumlově – v takovýchto případech nabízí ČKA vypisovatelům podporu při přípravě kvalitních soutěžních podmínek i vlastní organizaci soutěže. Komora však považuje za nesmyslné a z hlediska vlastní soutěže i z hlediska nakládání s veřejnými prostředky za kontraproduktivní připravovat soutěž na jakékoliv místo v rámci historické zahrady českokrumlovského zámku.

Domníváme se, že nejde vůbec o jakýsi spor památkové péče na straně jedné a takzvané živé kultury na straně druhé. Jde o zcela zásadní otázku po naší kulturnosti, spočívající i ve schopnosti reflektovat a vážit si hodnot, které jsme zdědili po předchozích generacích.

ČKA vyjadřuje tímto stanoviskem jednoznačný nesouhlas s potvrzením umístění otáčivého hlediště venkovní scény Jihočeského divadla v zámecké zahradě v Českém Krumlově a vyzývá k respektu k nevyčíslitelnému významu této památky.

11. 4. 2015

Velká jarní cyklojízda

Tentokrát to rozjedeme ve velkém stylu! Oprašte vaše miláčky po zimním spánku. Napumpujte velká kola vašich cruiserů, složte skládačky, namazejte hapiny, dejte kolo jednokolce, vyměňte prasklou loukoť u vašeho veterána, dejte se do pucu a hoďte na sebe to nejlepší, co vám váš šatník nabídne! :) Místo helmy cilindr či hučku (případně stylový účes), obleky, košile, sáčka, mokasíny či lakýrky pro pány a šaty, sukně, halenky, lodičky pro dámy. Velká jarní cyklojízda se pojede ve vší parádě, stejně tak jako letošní kampaň Do práce na kole (www.dopracenakole.net). Ukažme všem, že cyklista není jen propocený pumpičkář ve dresu, ale cyklistika má STYL a oblečení na kolo se odvíjí podle toho, kam jedeme! :)    http://www.cyklobudejovice.cz/

5. 4. 2015

Z centra na periferii



Jak se mění charakter, struktura a měřítko ... pohledy jsou ve shodném měřítku, ale bez orientace k severu.

 Zdroj MAPY.CZ / 3D pohled

1. 4. 2015

RCR Arquitectes – přednáška


The intangible tangible” RCR Arquitectes exhibition at České Budějovice

RCR Arquitectes’ first exhibition in Eastern Europe is not presented by means of a portfolio presentation but, as they have expressed it by themselves, “By means of photographs you can experience different atmospheres in architectonic spaces, like in architectonic compounds … and make the intangible tangible“.

http://www.bmiaa.com/the-intangible-tangible-rcr-arquitectes-exhibition-at-the-house-of-art-of-ceske-budejovice/

RCR Arquitectes – THE INTANGIBLE TANGIBLE

RCR Arquitectes – NEHMOTNÉ HMOTNÝM / 2. 4. – 3. 5. 2015 - vernisáž ve středu 1. 4. 2015 v 18:00 h

Galerie současného umění a architektury /Dům umění města České Budějovice / kurátor: Michal Škoda

RCR Arquitectes, patří k velice respektovaným současným architektonickým atelierům nejen v rodném Španělsku. V roce 1988 jej založili Rafael Aranda, Carme Pigem a Ramon Vilalta. Jejich stavby velice citlivě komunikují se svým okolím, vyhýbají se zbytečným či rétorickým formám, spojují zároveň pečlivost a sílu. RCR Arquitectes sídlí ve městě Olot v provincii Gerona. Krajina okolo tohoto malého města, v němž se tento tým architektů v roce 1988 etabloval, měla zásadní vliv na jejich dílo.

„Žít a pracovat v souladu s krajinou“ – tento slogan doprovází katalánský ateliér RCR Arquitectes již od samého počátku. I to je jeden z důvodů, proč se architekti usídlili ve městečku Olot, rozprostírajícím se na úpatí Pyrenejí. Přestože svá díla vytvářejí daleko od pulzující Barcelony, na několika zásadních projektech ukazují, že venkovské prostředí není modernímu pojetí architektury zcela cizí. Navzdory naprostému porušení zažitých stavebních koncepcí příhodných pro tato místa korelují jejich architektonická díla s okolní krajinou křehce, a v naprostém souznění s přírodou. Použitím patinující oceli, známé pod názvem Corten, jež významně zpomaluje rychlost koroze, tak ateliér RCR zapojil do svých staveb materiál, naprosto se ztotožňující s charakterem okolní přírody.

14. 2. 2015

3x VE STŘEDU Českých Budějovic





Poslední dva roky se CBArchitektura o.s. podílela na zadání třech semestrálních projektů na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Tato spolupráce vznikla především díky projektu Architektura mimo centra. Díky tomu mohla nedávno vzniknout publikace, která mapuje celkem 15 studentských projektů, z nichž některé jsme prezentovali i zde na blogu.

3x VE STŘEDU Českých Budějovic
Sborník ateliérových prací
Bakalářské práce a semestrální projekty Ateliéru Jana Hendrycha a Jiřího Janďourka
zimní a letní semestr 2012-2013 a zimní semestr 2013-2014

Editor: Jan Hendrych
Recenzent: Zdeňka Němcová Zedníčková
Texty: Zdeněk Fránek, Jiří Suchomel, Jan Hendrych, Jiří Janďourek, Tomáš Zdvihal
Projekty: Matěj Čunát, Karolína Dvořáková, Zuzana Ferencová, Daniel Hakulín, Miroslav Chmel, Barbora Jandová, Štěpán Kadlec, Boris Kaňka, Veronika Krystová, Adam Lacina, Samuel Lövy, Marek Šimon, Lenka Vojtěchová
Fotografie: Jan Hendrych, Jiří Janďourek, Petr Šmídek,
Jazyková redakce: Barbora Antonová
Typo: Adam Hlaváč
Tisk: Unipress Turnov

Vydala Technická univerzita v Liberci
Fakulta umění a architektury
Studentská 2
461 17 Liberec
ISBN 978-80-7494-088-0
www.aa.tul.cz www.ex-centric.eu
Publikace byla vydána v rámci projektu Architektura mimo centra

12. 2. 2015

Jiné důležité otázky

Tři odkazy na téma aktuální diskuse o současné architektuře a stavbě města. 



‚Vzniklo u nás v posledních dvaceti pěti letech v architektuře něco skutečně výjimečného, něco co snese světové srovnání, tedy kromě Tančícího domu?‘ S touto novinářskou otázkou jsem se v poslední době setkal už několikrát, a nikdy nevím, jak na ni mám odpovědět.


18. 1. 2015

Politika architektury a stavební kultury České republiky

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) za odborné spolupráce České komory architektů na konci loňského roku připravilo Politiku architektury a stavební kultury. Ta byla předložena vládě, která ji 14. 1. 2015 schválila.

Vizí Politiky architektury a stavební kultury je přinést zlepšení života lidí zvyšováním kvality prostředí, ve kterém žijí. Jejím základním cílem je proto podpora rozvoje architektury a stavební kultury a tím i kvality prostředí vytvářeného výstavbou. Naplnění jednotlivých cílů povede ke kvalitnější architektuře, hospodárným budovám vhodně zasazeným do okolního prostředí, přívětivému veřejnému prostoru, harmonickým městům i venkovu včetně okolní krajiny, respektu k místním specifikům jednotlivých oblastí v České republice, vnímání architektury jako stávající nebo i budoucí součásti našeho kulturního dědictví.

Jako základní princip je třeba prosazovat a zdůrazňovat nutnost komplexního vnímání prostředí vytvářeného výstavbou, tedy nejen jednotlivých staveb, ale i jejich vzájemného působení a urbanistického uspořádání, vztahu ke stávajícím architektonickým a urbanistickým hodnotám a vlivu na krajinu. Komplexní vnímání prostředí se musí promítat do celkové koncepce, koncepce jednotlivých složek prostředí, až po urbanistický, architektonický a umělecký detail. (...)

17. 1. 2015

KŘEST KNIHY DŮM UMĚNÍ ČESKÉ BUDĚJOVICE 2013-1998

VVP AVU a Dům umění České Budějovice srdečně zvou na KŘEST KNIHY DŮM UMĚNÍ ČESKÉ BUDĚJOVICE 2013-1998 / sobota 17.1. od 18:30 / Dům umění, náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice / od 19:30 koncert / NOIZ plays Rausch / Lehn (D) + Bertoncini (IT) + Vrba (CZ)

Kniha zahrnuje šestnáct let Domu umění České Budějovice, který se pod vedením kurátora Michala Škody stal jednou z nejprestižnějších institucí pro vystavování současného umění a architektury v České republice. Galerie vykazuje dramaturgicky kompaktní celek, který představuje české (např. Adriena Šimotová, Stanislav Kolíbal, Ján Mančuška, Eva Koťátková, Dominik Lang), ale i zahraniční umělce (např. Mimmo Paladino, Martin Creed, Carsten Nicolai, Christopher Williams, Lawrence Weiner, Liam Gillick, Heimo Zobernig, Florian Pumhösl). V posledních letech se pravidelně objevují také prezentace architektury (např. Josef Pleskot, Miroslav Šik, Projektil architekti, Takeši Hosaka), které - podobně jako výstavy výtvarného umění - výrazně pracují přímo s prostorem galerie a s médiem výstavy obecně.