3. 2. 2012

Usedlost v jižních Čechách


Jedna z nejstarších venkovských usedlostí v okolí, usazená uprostřed ovocného sadu s širokými výhledy do okolní krajiny. Usedlost byla postavena během několika stavebních fází, které jsou dodnes čitelné. Nejstarší je jižní obytná část, k níž byla v pozdějších letech přistavěna část hospodářská s malým chlévem a kamennou maštalí. Vstup a zápraží bylo umístěno při východní fasádě, západní stěna objektu byla řešena bez oken.
 

www.narchitekti.cz
 


Přáním klienta bylo přestavět původní stavení včetně hospodářské části na letní dům pro čtyřčlennou rodinu s ohledem na zachování charakteru venkovské usedlosti.

 

Rozhodli jsme se v maximální možné míře respektovat hmotové i dispoziční uspořádání stávajícího objektu. Vstup do domu a všechny původní okenní otvory zůstaly zachovány. Probouráním nových okenních otvorů do západní, původně slepé fasády, jsme otevřeli dům směrem do ovocného sadu.
 

Nové stavební zásahy v interiéru byly zredukovány na vestavění subtilních dřevěných příček a posuvných stěn, které vytváří nové vztahy v organizaci vnitřního prostoru. Všechny místnosti jsou propojeny jedinou chodbou. Podle rozdílných požadavků na soukromí v jednotlivých prostorách domu jsou obytné místnosti navrženy jako průchozí (obývací pokoj, vstupní hala, kuchyně). V intimnější části domu jsou pokoje od komunikační části naopak odděleny pomocí posuvných dveří (koupelna, ložnice).
 

Autor: Nacházel Architekti / Petr Nacházel, Zuzana Nacházelová
Adresa – Milevsko, Česká republika
Klient – soukromá osoba

Realizace – 2011
Užitná plocha – 106 m2
Foto – Jakub Vlček

1 komentář:

  1. Letní dům je pro architekta krásné téma. V tomto případě se u Milevska podařilo zachovat autentickou atmosféru a měřítko původní usedlosti. Takových staveb jsou v jižních Čechách tisíce a bylo by skvělé, kdyby se při jejich rekonstrukcích více uplatňoval podobný princip.

    OdpovědětVymazat