27. 8. 2012

Week in self / Mjölk

Mjölk architekti na sebe poprvé výrazně upozornili v roce 2010, kdy na nevyužívanou betonovou plošinu uprostřed Liberecké přehrady postavili saunu, jako dar městu, ač ta byla později na příkaz povodí Labe odstraněna. Výrazným krokem se tak stalo v loňském roce vítězství v prestižní mezinárodní soutěži The Warming Huts v kanadském Winnipeg. V konkurenci 40 návrhů z celého světa, získali nejvyšší ocenění a spolu s dalšími třemi vybranými architekty ( mezi nimiž figuruje také Frank Gehry ) realizovali svůj návrh Polární slepice, sloužící coby úkryt pro unavené sportovce.

Další úspěch se dostavil v podobě oceněného návrhu v soutěži A Room for London, do které se přihlásilo více jak pět set atelierů a Mjölk se probojovali se čtyřmi konkurenčními návrhy do nejužšího finále. Zadáním této soutěže byl návrh samostatně stojícího apartmánu na střeše budovy koncertní síně Queen Elizabeth Hall v Londýně.

Atelier Mjölk založili tři architekti, absolventi Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci – Jan Mach, Pavel Nalezený / nyní atelier Raketoplán / a Jan Vondrák. Po dvou letech přijali Vojtěcha Urbana, zajišťujícího organizaci a marketing a postupně se atelier rozrostl do dnešní podoby, kdy jsou dalšími členy Jakub Adamec / nyní již také atelier Raketoplán /, Daniel Baudis, Lukáš Holub a Dan Rohan.

Jedná se o atelier s poměrně krátkou, avšak velice intenzivní existencí. Jejich aktivita nespočívá pouze ve výše zmíněných projektech, ale také v řadě velice vydařených realizacích, či stavbách právě vznikajících. Možno zmínit v těchto dnech dokončenou novou vyhlídkovou věž v Heřmanicích, domy v Třebáni, Staré Boleslavi a jiné… Vždy se jedná o projekty působící velice příjemně svojí přirozeností, lehkostí s citem pro materiál i určitý designový výraz, který však není myšlen z pohledu „nějaké“ módnosti. Tvorba vychází z celkového konceptu, postaveném na lidském měřítku, vztahu k přírodě i místu, vždy za přítomnosti jasně promyšleného vnitřního / interiérového řešení.

Pro České Budějovice Mjölk připravili nový, speciální projekt, který se vztahuje k jejich oblíbenému tématu, kterým je veřejný prostor - ať už jej budeme nahlížet z pozice zkvalitnění života ve městě, stejně tak jako nastolení otázek čím vlastně veřejný prostor je, jak k němu lze přistupovat, jak jej využívat, jak definovat jeho problémy.

WEEK IN SELF / Týden v sobě / Přistání na měsíc

Na hlavním náměstí Českých Budějovic vznikne na jeden měsíc minimální dům. Objekt bude na vysokých nohách, aby neomezoval každodenní život při zemi a zároveň nabízel svým obyvatelům dostatek soukromí. V tomto prostoru s podlahovou plochou 6,25m2 se během měsíční výstavy vystřídají čtyři lidé Richard Loskot /umělec – letošní finalista ceny Jindřicha Chalupeckého /, Milan Kreuzzieger /kunsthistorik/, Karolína Baranová /herečka/ a Michal Škoda /umělec - kurátor/. Každý z nich v domě zůstane jeden týden. Budou pány svého času a prostoru. K dispozici budou mít všechny nezbytnosti potřebné k pohodlnému bydlení.

Projekt navazuje na linku naší dosavadní architektonické tvorby, která startuje díky projektům malých měřítek, cílených na maximální efektivitu využití životního prostoru. Efektivita nejsou jen čísla zastavěných ploch, ale přidaná hodnota prožitků a nálad, které dům svému obyvateli nabízí.

Ani vězení, ani laboratoř. Projekt není experiment, výsledkem nemá být vědecký poznatek. Dům má lidem nabídnout novou zkušenost z obývání minimálního prostoru, nový zážitek uvnitř města. Je zprostředkovatelem nových prožitků a vjemů jak pro své obyvatele, tak pro lidi procházející kolem. Návrh domu je uzpůsoben tak, aby obyvatelům nabídl maximální možné pohodlí v mezích daných minimálními rozměry.

Pozorovatel městské krajiny

Prostorová sterilita vytrhává obyvatele domu z běžnosti uspořádáním prostoru a věcí. Zjednodušuje přechod z běžného polobdělého vnímání světa do plné bdělosti, napomáhá uvědomění si sebe sama ve vztahu k obklopujícímu prostoru a věcem. Uzavřením do malého, ale promyšleného prostoru mohou jeho obyvatelé získat velkou svobodu. Samota umožňuje soustředění a posouvá myšlení obyvatele domu za hranice běžného vnímání. Objekt prolamuje panenství staletí konzervovaného prostoru uprostřed náměstí a usměrňuje myšlenky svých obyvatel. Je posedem v lese lidí, chatou na skále vydlážděného náměstí.

Jsem urbanizovaný myslivec v posedu na číhané.
Příjemně se nudím nicneděláním jako na chatě.
Mám čas.

www.mjölk.cz

DOPROVODNÝ PROGRAM:

Středa 5.9.

OD 19.00 – Náměstí Přemysla Otakara II.

Audio-vizuální inaugurace minimálního prostoru - domu, který na měsíc zakotví uprostřed veškerého dění na náměstí Přemysla Otakara II. V podání třech urbanizovaných myslivců (Lukáš Urbanec, David Kubec a Jakub Doubrava).

OD 20.30 – V PROSTORÁCH GALERIE DOMU UMĚNÍ
Hudební program v rámci zahájení výstavy Mjölk Architekti ve spolupráci s OSTINATO FESTIVAL

JARSE (Helsinki, Finland - Fonal records) Projekt Jari Suominena, přáteli zvaný Jarse, kombinující tradiční písničkářství s psychedelickou repetitivností. Celkový hudební výraz dua Jarse předurčuje fascinace pionýry experimentální a avantgardní elektro-akustické hudby 20.století a obecná záliba ve spirálovitě se vracejících melodiích po stopách Terry Rileyho či La Monte Younga. Po loňském sedmipalci u Fonal Records (známým hlavně díky Islaja, Es, Paavoharju a dalším) je na spadnutí také dlouhohrající nahrávka, kterou dle vlastních slov pomalu ukutili za dva roky v zastrčené chatce v Laponsku. NachtBote (Wien, Austria - SF Broadcast) Hanno Shnegg, experimentátor z města Vídně a jeho solo instrumentální platforma NachtBote. Reminiscence sonické abstraktní hudby a analogové elektroniky - vzpomínky na počátky elektronické hudby převyprávěné soudobým jazykem. NachtBote působí pod hlavičkou kazetového labelu SF Broadcasts.

Pondělí 24.9. OD 18.00 PŘEDNÁŠKA V DOMĚ UMĚNÍ

Žádné komentáře:

Okomentovat