18. 2. 2019

20000

20000 je literárně-vizuální dokument o nové architektuře v českých regionech. Publikace představuje portréty 20 míst ve 20 městech a obcích České republiky, které svým počtem obyvatel nepřesahují 20000, za nimiž stojí 20 předních architektonických studií mnohdy v autorské dvojici se zadavatelem, vedením obce nebo provozovatelem. 

Autorské fotografie vznikaly speciálně pro knihu a zcela atypicky v době reálného provozu objektů. Podkladem pro texty jsou rozhovory s architektonickými studii a tzv. hybateli architektury – zadavateli, investory, provozovateli, vedením obce či města, místními kulturními organizátory, nadšenými krajinářskými architekty. 

Autoři hledají body jemných i výrazných zásahů do města i krajiny, sledují proměnu české vesnice a malého města a stavbu nových emblematických veřejných budov, stejně jako nepatrné akupunkturní zásahy, které dokáží proměnit charakter a biorytmus daného místa. Architektonickou proměnu jen nepopisuje, ale prožívá. O místech a lidech, tak by zněl podtitul, kdyby kniha nějaký potřebovala.


Autoři:
Michaela Hečková – koncept, texty

Bohemistka, projektová manažerka. Oživení veřejného prostoru se věnuje posledních sedm let. Podílela se na projektech redefinujících prostředí pražských sídlišť Jižní Město (festival o umění ve veřejném prostoru Street for Art, Galerie Chodovská tvrz) a Černý Most (komunitní centrum Plechárna). V současnosti působí jako project manager největšího festivalu vizuálního umění v České republice, Signal Festival. Na začátku roku 2017 vydala svou první autorskou knihu O městech a lidech, která směle mapovala třiatřicet příběhů o oživení veřejného prostoru ve třiatřiceti českých městech. Ve své volné tvorbě se zaměřuje na žánr literární dokument.

Matěj Chabera – grafický design, fotografie

Designer propojující několik oborů v jeden celek. Žil více než deset let v Londýně, Miláně či Amsterdamu. Studoval antropologii, psychologii a dějiny umění na Univerzitě Karlově v Praze, grafický design a design v architektuře na Gerrit Rietveld Academy v Amsterdamu a produktový design na Royal College of Art v Londýně. Jeho vlastní i společné projekty s dalšími designéry mu vynesly řadu českých i mezinárodních uznání, včetně cen Good Design Award v Chicagu 2012, Red Dot Design Award v roce 2017 nebo Czech Grand Design v kategorii Grafický designer roku 2017.

CBArchitektura – úvod 

Kniha vzniká za podpory: Nadace české architektury, Státní fond kultury ČR
Žádné komentáře:

Okomentovat