26. 6. 2014

Voestalpine Open Space

Už 4. ročník festivalu Höhenrausch proběhne od 27. června do 19. října 2014 v lineckém kulturním centru OÖ Kulturquartier. Tento projekt se zabývá prostorovými experimenty a uměleckými formami, které odstraňují tradiční rozdíl mezi veřejným a muzejním prostorem. Höhenrausch je každoroční dočasná instalace, která zpřístupňuje a propojuje střešní krajinu v okolí zmíněného centra. Současná architektura a umění oživují veřejný prostor "mezi nebem a zemí" a zároveň poskytují netradiční pohled na hornorakouskou metropoli. Tato akce představuje jednu z částí dlouhodobé strategie Lince na poli kultury a architektury / viz odkaz Linz Culture Mile a Linz Architektur.

Nejvýraznejší letošní instalací je "skladište-warehouse" ocelárny Voestalpine, což je prostorová příhradová konstrukce, vytvářející 25 metrů nad zemí 600 m2 neobvyklého multifunkčního prostoru, který se díky uměleckým zásahům neustále mění a ve večerních hodinách je využíván jako letní kino.

23. 6. 2014

Rozhovor / Gion A Caminada

Řídíme se podle slepic / Se švýcarském architektem Gionem Caminadou nejen o jeho světoznámé práci pro rodnou vesnici.

Švýcarský architekt Gion A. Caminada je známý hlavně díky práci pro neznámou alpskou vesnici Vrin. Tady, patnáct set metrů nad mořem, navrhoval stáje, jatka, márnici a další budovy, které měly především doplnit to, co se tu stavělo po staletí. Dnes do Vrinu jezdí architekti z celého světa zjistit, jak může fungovat současná architektura na venkově. Českému zájemci nyní stačí pro první seznámení zajet do Českých Budějovic, kde Caminada vystavuje své práce v Galerii současného umění a architektury.

Ve Vrinu jste navrhoval obyčejné užitkové budovy. Je těžké si představit, že by český zemědělec šel pro návrh stáje k architektovi.

V tom je Švýcarsko zvláštní, to by asi nebylo možné ani v Německu nebo v Rakousku. Je to politika státu, sedlák dostane dotaci, jen když prokáže, že stáj má určitou architektonickou formu. Ale ono to je někdy zbytečné, dobrý řemeslník to dokáže postavit zrovna tak dobře. Nepřeceňujte prosím architekty, oni jsou z osmdesáti procent hloupí. Jde jim jenom o formu, zatímco řemeslník udělá věc, která funguje. Když se dívám na evropské školy, skoro nikde se architekti nenaučí kloudně stavět.

7. 6. 2014

Na jednom místě: 14 studentských projektů pro České Budějovice prezentované na CBA


Za 3 a půl roku jsme na blogu CBArchitektura prezentovali 14 školních projektů na konkrétní místa v Českých Budějovicích. Některé jsme sami navrhovali a jdeme tak s kůží na trh, některé jsme iniciovali a konzultovali, u dalších jsme nebyli, ale připadaly nám kvalitní.Všechny projekty mají několik společných znaků. Zabývají se místy, která architekti považují za nejproblematičtější, především pak v těsném okolí historického jádra (nejčastěji Senovážné náměstí). Cílem většiny projektů bylo doplnit stávající fungující strukturu města. Převládají stavby s veřejnou funkcí (muzea, galerie, knihovna, školy).

Tyto projekty si nekladou za cíl realizovat konkrétní stavbu, spíše se snaží upozornit na problémy, hledat možná řešení a iniciovat diskuzi. Některá města se školami architektury cíleně spolupracují. Má to totiž několik výhod. Získáváte názory od mladých lidí, kteří ještě nejsou tolik zatíženi pravidly. A jediné, co vás to většinou stojí, je váš čas (a samozřejmě i spoustu času studentů a pedagogů). Studentskými pracemi samozřejmě nemůžete nahradit architektonickou soutěž, nebo výběr  architekta pro realizaci záměru. Můžete však získat kvalitní analýzu, která vám pomůže definovat konkrétní zadání.