3. 2. 2013

Honorář architekta

Výše honoráře závisí v první řadě na dohodě mezi architektem a investorem. Za profesní standard lze považovat výpočet honoráře autorizovaných architektů. Cena základního honoráře se podle typu stavby pohybuje od 7 do 15 procent. Z tohoto základního honoráře se pak procentuálně počítají jednotlivé výkonové fáze (více informací najdete ZDE a ZDE). Nejlepší způsob jak si najít architekta není podle nabídnuté ceny za projekt, ale podle předchozích referencí a osobní sympatie ...

1 komentář:

 1. Jak se v Cechach zije architektum, volne prevzato z nekolika diskuzi v hospode a na Archiwebu:

  ... to mate najem kancelare a topeni, mobiliar, server se spravcem, pocitace a monitory, licence na sofware, telefony, kopirky, sekretarka, auto, benzin, profesni pojisteni, obcas pravnik, ucetni, statik, specialisti, rozpoctar, vlastni vedeni stavby, preklady, prezentace, reklama, www stranky, fotky, fotograf, casopisy, knihy, seminare a skoleni, cas na ziskani zakazky, hodiny jednani a presvedcovani, predelavani jednou, dvakrat, trikrat odsouhlasenych veci.

  ... no a potom prijde NEKDO, kdo udela "provadeci projekt" za 6000 kc (ano sest tisic korun, nula tam nechybi. celej vas dum posle doprdele, a vy jenom koukate na klienta a rikate si PROC ???

  ... celej system je uzasne podporovanej statem, kterej architekturu nepovazuje za soucast kultury. statem, jehoz prezident zakaze knihovnu vzeslou z mezinarodni architektonicky souteze kde bylo 350 navrhu. statem, kterej dela vyberovy rizeni na uzemni plany za 15 procent obvykly ceny a statem, kterej nevypisuje architektonicky souteze ani na miliardovy zakazky jako je narodni muzeum, ustavni soud nebo budovu cesky televize ...

  ... no prosim, nenutim, chapu. ja si nestezuju. vite, narocnost povolani architekta je takova, jakou si sam stanovi. nikdo nam nezakazuje delat odflakly projekty a vetsina lidi to stejne nepozna.

  OdpovědětVymazat