17. 1. 2015

KŘEST KNIHY DŮM UMĚNÍ ČESKÉ BUDĚJOVICE 2013-1998

VVP AVU a Dům umění České Budějovice srdečně zvou na KŘEST KNIHY DŮM UMĚNÍ ČESKÉ BUDĚJOVICE 2013-1998 / sobota 17.1. od 18:30 / Dům umění, náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice / od 19:30 koncert / NOIZ plays Rausch / Lehn (D) + Bertoncini (IT) + Vrba (CZ)

Kniha zahrnuje šestnáct let Domu umění České Budějovice, který se pod vedením kurátora Michala Škody stal jednou z nejprestižnějších institucí pro vystavování současného umění a architektury v České republice. Galerie vykazuje dramaturgicky kompaktní celek, který představuje české (např. Adriena Šimotová, Stanislav Kolíbal, Ján Mančuška, Eva Koťátková, Dominik Lang), ale i zahraniční umělce (např. Mimmo Paladino, Martin Creed, Carsten Nicolai, Christopher Williams, Lawrence Weiner, Liam Gillick, Heimo Zobernig, Florian Pumhösl). V posledních letech se pravidelně objevují také prezentace architektury (např. Josef Pleskot, Miroslav Šik, Projektil architekti, Takeši Hosaka), které - podobně jako výstavy výtvarného umění - výrazně pracují přímo s prostorem galerie a s médiem výstavy obecně.

Kromě úvodních textů je jádrem této knihy archiv výstav, jichž se v Domě umění v letech 1998-2013 odehrálo 151. Nechybí ani obsáhlý rozhovor s kurátorem a podrobná bibliografie. Grafická úprava svým reduktivním stylem vizuálně koresponduje s tím typem umění, na něž se galerie zaměřuje především. Publikace sleduje jedno období jedné galerie, může ale sloužit i jako případová studie k otázce institucionálního provozu v oblasti českého výtvarného umění po roce 1989 - z neobvyklého pohledu výstavního prostoru v jistém smyslu exkluzivního, který zároveň působí mimo hlavní centra.

Vychází v nově založené Edici Dokumenty, v níž se Vědecko-výzkumné pracoviště Akademie výtvarných umění v Praze zaměřuje na kritické zhodnocení nedávného českého umění.

Terezie Nekvindová (ed.), Dům umění České Budějovice 2013-1998 / České Budějovice House of Art 2013-1998, Akademie výtvarných umění v Praze, Vědecko-výzkumné pracoviště, ve spolupráci s Domem umění České Budějovice, Praha 2014.

Texty: A1 Architects, Karel Císař, Adam Gebrian, Karolina Jirkalová, Martin Mazanec, Mjölk architekti, Terezie Nekvindová, Jiří Ptáček

Grafická úprava: Jan Šerých

Překlad: Stephan von Pohl, George Komrower

Česko-anglicky, 368 stran

ISBN 978-80-87108-50-5

Vydání finančně podpořil Státní fond kultury České republiky.
 

Žádné komentáře:

Okomentovat