5. 10. 2014

Den architektury 2014

Park 4D / Petr Velička, Markéta Veličková, David Prudík / Jaký je proces, který vede ke vzniku nového parku na rozhraní krajiny a města? Komentovaná procházka s vítězem architektonické soutěže, politikem a porotcem. Kromě vysvětlení krajinářské a architektonické koncepce, dojde i na diskusi o veřejném prostoru a kvalitě veřejných staveb v Českých Budějovicích.

Sraz: 5.10.2014 v 15 hod. u nové kavárny v parku ve Čtyřech Dvorech

Bylo nebylo, město se zrodilo / Petra Lexová / Jakou kvalitu má prostředí, kde vyrůstají naše děti a jak ho vnímají? Komentovaná procházka městem pro rodiče s dětmi s řadou zastavení, kde dojde zábavnou formou k propojení hry, vzdělání a architektury. Jednotlivá témata obsahují jak historickou, tak současnou architekturu v Českých Budějovicích.

Sraz: 5.10.2014 v 10 hod. před Domem umění, naměstí Přemysla Otakara II

Užitečné odkazy a program: www.denarchitektury.cz www.kruh.info


Den Architektury 2014 / DO ULIC, MEZI DOMY / sobota 4. – neděle 5. 10. 2014

____________________________________________________________________________________________

Beroun, Brno, Bystřice pod Hostýnem, Černošice, Červený Kostelec, České Budějovice, Český Dub, Český Těšín, Dačice, Havířov, Duchcov, Hlučín, Hradec Králové, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jeseník, Jihlava, Kokořínsko, Kolín, Kroměříž, Kyjov, Liberec, Litoměřice, Mariánské lázně, Mnichovo Hradiště, Nymburk, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Planá, Plzeň, Praha, Přerov, Roudnice nad Labem, Roztoky u Prahy, Rychnov nad Kněžnou, Řevnice, Semily, Strakonice, Teplice, Teplice nad Bečvou, Lomnice nad Popelkou, Ústí nad Labem, Valašské Meziříčí, Vodňany, Volyně, Vysoké Mýto, Znojmo, Žatec, SK: Štrbské Pleso, Piešťany, Košice.

První říjnový víkend bude i letos patřit zvídavým občanům, kteří vyrazí do ulic svých měst. Zájemci o architekturu se mohou těšit na oblíbený a hojně vyhledávaný Den architektury – festival, v rámci kterého již čtvrtým rokem objevují zajímavé stavby a potenciál veřejného prostoru v řadě českých a moravských měst a obcí.

Celorepublikový festival Den architektury se uskuteční v letošním roce o víkendu 4. a 5. října. Akce se koná u příležitosti Světového dne architektury. Letošní program proběhne v 52 českých a 3 slovenských městech, mezi kterými jsou nováčci jako Červený Kostelec, Hlučín, Jihlava a Žatec a další. Plánováno je celkem 115 akcí. V Praze, Plzni a Brně organizátoři připravili unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů – s názvem Hurá dovnitř.

„Snažíme se poukázat na skryté kvality měst, potenciál míst a zvýšit všeobecnou citlivost vůči našemu nejbližšímu okolí. Díky celorepublikovému programu usilujeme o lepší životní prostor i v malých městech a regionech“, říká zakladatelka festivalu a architektka Marcela Steinbachová.

Akce navazuje na předchozí tři ročníky a probíhá formou architektonických procházek vedených architekty, historiky či teoretiky architektury mladé a střední generace. Ti široké veřejnosti v téměř padesáti českých a moravských městech nabídnou unikátní příležitost objevit místní architektonické unikáty, zajímavé stavby současné architektury, s možností vstoupit do interiérů vybraných staveb, a upozorní na historické krajinné a urbanistické souvislosti a zvláštnosti. Všechny procházky jsou mezigenerační, vybrané akce jsou vhodné pro rodiče s dětmi, některé proběhnou formou cyklojízdy. Vstup na všechny akce je zdarma. Program zahájí již čtvrteční přednáška významného londýnského architekta Adama Carusa a historika a teoretika architektury Laurenta Staldera v kině Světozor. 

Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě široké veřejnosti. Kruh uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Od roku 2011 pořádá Občanské sdružení Kruh celorepublikový festival Den architektury.

V roce 2013 se ve spolupráci s Francouzským institutem uskutečnil přednáškový cyklus Metamorfózy měst o současné francouzské architektuře s jejími předními tvůrci. V letošním roce Kruh organizuje prestižní cyklus přednášek o švýcarské architektuře Švýcarsko-česká inspirace, který je doplněn pracovními skupinami s českými experty, workshopy a exkurzemi po současné architektuře České republice a Švýcarska.


Užitečné odkazy a program:

www.denarchitektury.cz

www.kruh.info

Fotografie v tiskové kvalitě:

https://www.dropbox.com/s/x1kivgwsn6wd189/DA14%20foto.zip


Informace o programu

Miroslav Pavel

t. 775 139 209

mirekpavel@gmail.com

Informace pro média

Pavlína Svatoňová

t.: 739 077 956

pavlina.svatonova@gmail.com

Žádné komentáře:

Okomentovat